Zrozumieć ból
Czym jest ból, rodzaje bólu
oraz jakie są jego przyczyny?
Ból jest jednym z najczęstszych objawów, z jakimi zgłaszamy się do lekarza. Niezależnie od pochodzenia czy charakteru zawsze jest on zjawiskiem ostrzegawczym.
Ból to dla nas sygnał potencjalnego zagrożenia. Sygnały, które wysyła nam nasz organizm w postaci bólu służą do zminimalizowania dalszego uszkodzenia.
Możemy wyróżnić:
– ból ostry, pojawia się w przypadku urazu, nagłej choroby, występuje u chorych poddanych zabiegowi operacyjnemu, czy w sytuacjach zaostrzenia chorób przewlekłych np. choroby zwyrodnieniowej stawów czy rwy kulszowej.
Wśród najczęstszych bóli ostrych należy wymienić:
• bóle mięśni, stawów, kości (tj. ból pleców, ból kręgosłupa, ból kolan)
• bóle brzucha
• ból zęba
• bóle głowy
Bóle pleców, kręgosłupa czy kolan są powszechnym zjawiskiem. Prawie wszyscy dorośli doświadczyli co najmniej raz w życiu bólu związanego z urazem lub przeciążeniem.
Ból przewlekły – utrzymujący się przez długi czas o stałym lub zmiennym natężeniu. Ból przewlekły staje się źródłem cierpienia przez co znacząco obniża jakość życia. Towarzyszy on zazwyczaj przewlekłemu procesowi chorobowemu jak np. choroba nowotworowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.
Podstawą leczenia każdego rodzaju bólu jest farmakoterapia, w której lekarz czy farmaceuta powinni brać pod uwagę zarówno przyczynę bólu, jego natężenie, czas trwania czy lokalizację. W praktyce zalecane jest, by terapię opierać na indywidualnym podejściu do chorego. Ważne jest więc nie tylko dobranie odpowiedniej substancji czynnej, ale także jej postaci oraz skutecznej dawki.
Na podstawie:
- Fronczak J. (red.), Walcz i wygraj z bólem, Reader Digest, Warszawa 2012, s.109;
- Rannou F. et al. Seminars in Arthritis and Rheumatism 2016; 45, s. 18-21.