Rodzaje bólu

Bóle w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów, powszechnie nazywana zwyrodnieniem lub artrozą to stopniowe niszczenie chrząstki stawowej pokrywającej nasze kości.
Choroba zazwyczaj rozwija się powoli, a objawy występują dość późno, kiedy staw jest już w zaawansowanym stadium choroby.1
Bóle w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Rozpoznanie i leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów 2,3

Chorobę zwyrodnieniową stawów rozpoznaje się w oparciu o występowanie charakterystycznych objawów i zmian w zdjęciach radiologicznych. Głównym objawem jest ból jednego lub kilku stawów, który najpierw występuje jedynie podczas poruszania się chorego, a w zaawansowanym stadium – również w czasie spoczynku lub w nocy. Ból typowo lokalizuje się w obrębie i w okolicy zajętego stawu i pojawia się przy rozpoczęciu ruchu np. w przypadku choroby obejmującej kolano, ból występuje w kolanie przy wstawaniu z krzesła. Czasem, ból może być odczuwany w innym miejscu np. gdy schorzenie zajmuje staw biodrowy, chory może odczuwać ból w pachwinie, który promieniuje do kolana. Bólowi często towarzyszy sztywność poranna (po przebudzeniu się), która ustępuje po 5-10 minutach oraz sztywność „startowa” pojawiająca się w ciągu dnia po tymczasowym bezruchu. Kolejny ważny i częsty przejaw choroby to ograniczenie ruchomości (np. pojawia się problem z wyprostowaniem kończyny). Do rzadziej występujących dolegliwości należą też: trzeszczenia w stawie, wysięk czy zniekształcenie obrysu stawu.

Podstawowym badaniem służącym do potwierdzenia choroby zwyrodnieniowej stawów, jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Zwykle obrazuje ono charakterystyczne zmiany w obrębie stawu np. zwężenie szpary stawowej, występowanie osteofitów (tzw. wyrośli) czy torbieli kostnych. Biorąc pod uwagę wynik obrazu RTG, lekarz ocenia stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Wdrażane leczenie jest zależne od stanu zdrowia pacjenta i chorób współistniejących oraz zaawansowania choroby.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą, której całkowite wyleczenie jest obecnie niemożliwe. Celem leczenia jest łagodzenie dolegliwości bólowych i spowolnienie rozwoju zmian oraz jak najdłuższe utrzymanie sprawności chorego. Leczenie jest procesem wielokierunkowym i długoterminowym i obejmuje postepowanie niefarmakologiczne, farmakologiczne (leki, które pacjenci określają jako „na zwyrodnienie stawów„) i operacyjne.

W przypadkach wymagających leczenia zabiegowego, u pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, może być wykonana np. endoprotezoplastyka (wymiana stawu na sztuczną protezę). Z kolei u chorych z mniej zaawansowanym schorzeniem, przeprowadza się zabiegi artroskopowe.

Lek na ból stawów

Lek na stawy z grupy NLPZ stosowany miejscowo np. maść na stawy, to jedna z najczęściej stosowanych terapii. Takie leczenie wykazuje lepszy profil bezpieczeństwa w kontekście występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (w porównaniu do doustnych odpowiedników) i skutecznie pomaga pacjentom. 4

Miejscowy lek na stawy np. Traumon w postaci żelu, może być również stosowany przy wystąpieniu tępych urazów takich jak: skręcenie, stłuczenie, naciągnięcie mięśni i ścięgien 5. Takie kontuzje mogą wystąpić np. u sportowców. Lek na stawy dla sportowców pomoże złagodzić objawy bólowe, jednak w razie potrzeby nie należy zapominać o konsultacji lekarskiej.

1. https://www.niams.nih.gov/health-topics/osteoarthritis, dostęp 09.01.2023

2. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow, dostęp 09.01.2023

3. http://www.czytelniamedyczna.pl/1323,diagnostyka-radiologiczna-w-chorobie-zwyrodnieniowej-stawlw-prlby-klasyfikacji.html, dostęp 09.01.2023

4. Rannou F. i wsp. Efficacy and safety of topical NSAIDs in the management of osteoarthritis: Evidence from real-life setting trials and surveys. Semin Arthritis Rheum 2016; 45(4 Suppl): S18-S21.

5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Traumon, zatw. 09/2022