Rodzaje bólu

Bóle kręgosłupa
Siedzący tryb życia, brak ruchu, a w konsekwencji nadwaga mogą prowadzić do nadmiernych obciążeń kręgosłupa i otaczających go struktur. W wyniku tego pojawiają się dolegliwości bólowe.
Bóle kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa można leczyć na różne sposoby. Zazwyczaj stosowane są:

  • Farmakoterapia: najczęściej stosowana metoda by zmniejszyć dolegliwości bólowe. Zależnie od nasilenia przykrych objawów, stosuje się leki o różnej sile działania. Są to m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. występujące pod postacią żelu na ból pleców). Jednak pomimo powszechnej dostępności różnych środków, każdy lek powinien być stosowany rozważnie. 
  • Fizjoterapia: to szerokie pojęcie obejmujące zabiegi z zastosowaniem zarówno bodźców mechanicznych, elektrycznych i termicznych (fizykoterapia), jak i kinezyterapię, która polega na stosowaniu ruchu oraz ćwiczeń fizycznych w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Wielu pacjentów decyduje się również na leczenie masażem, choć skuteczność takiego postępowania jest dyskusyjna.

Pamiętaj, aby w przypadku długo utrzymujących się lub bardzo silnych dolegliwości bólowych, zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz neurolog lub ortopeda zleci konieczne badania i w zależności od ich wyników, przedstawi odpowiednie zalecenia medyczne.

Tabletka, maść czy żel przeciwbólowy na kręgosłup?

W łagodzeniu dolegliwości bólowych pomocne mogą okazać się leki o działaniu przeciwbólowym np. paracetamol oraz  niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).1,3 Zadaniem tych drugich jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz złagodzenie bólu, czyli usunięcie dyskomfortu. Leki przeciwzapalne na kręgosłup są dostępne pod postacią tabletki, ale również maści, spray czy żelu.

Żel przeciwbólowy na kręgosłup np. Traumon, zawiera etofenamat, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, wskazanym do leczenia m.in. bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów (w tym stawów kręgosłupa), tępych urazów oraz bólu okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Lek należy stosować zewnętrznie, miejscowo, na skórę pozbawioną ran. 

Należy przy tym pamiętać, że żel na ból pleców czy inne leki bez recepty mają działanie doraźne i w związku z tym nie powinny zastępować regularnego dbania o zdrowie kręgosłupa innymi metodami. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aktywność fizyczna, a także prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia, chodzenia oraz snu.

ETO-2020-0020

Materiał został przygotowany na podstawie:
https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow [dostęp: 10.03.2021]
2 http://www.czytelniamedyczna.pl/1323,diagnostyka-radiologiczna-w-chorobie-zwyrodnieniowej-stawlw-prlby-klasyfikacji.html [dostęp: 10.03.2021]
3 https://journals.viamedica.pl/forum_reumatologiczne/article/view/44568/37437 [dostęp: 10.03.2021]
4 ChPL Traumon żel, zatw. 11.2020
5 Szpala M. i wsp.; Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa- przyczyny i leczenie; Pomeranian J Life Sci 2017;63(3):78-84