Rodzaje bólu

Bóle kręgosłupa
Siedzący tryb życia, brak ruchu, a w konsekwencji nadwaga mogą prowadzić do nadmiernych obciążeń kręgosłupa i otaczających go struktur. W wyniku tego pojawiają się dolegliwości bólowe.1
Bóle kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa można leczyć na różne sposoby. Zazwyczaj stosowane są: 2 

  • Farmakoterapia: często stosowana metoda by zmniejszyć dolegliwości bólowe. Zależnie od nasilenia przykrych objawów, stosuje się leki o różnej sile działania. Są to m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. występujące pod postacią żelu na ból pleców). Jednak pomimo powszechnej dostępności różnych środków, każdy lek powinien być stosowany rozważnie. 
  • Fizjoterapia: to szerokie pojęcie obejmujące zabiegi z zastosowaniem zarówno bodźców mechanicznych, elektrycznych i termicznych (fizykoterapia), jak i kinezyterapię, która polega na stosowaniu ruchu oraz ćwiczeń fizycznych w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Wielu pacjentów decyduje się również na leczenie masażem, choć skuteczność takiego postępowania jest dyskusyjna.

Pamiętaj, aby w przypadku długo utrzymujących się lub bardzo silnych dolegliwości bólowych, zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz neurolog lub ortopeda zleci konieczne badania i w zależności od ich wyników, przedstawi odpowiednie zalecenia medyczne.

Tabletka, maść czy żel przeciwbólowy na kręgosłup?

W łagodzeniu dolegliwości bólowych pomocne mogą okazać się leki o działaniu przeciwbólowym np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).3 Zadaniem ich jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz złagodzenie bólu, czyli usunięcie dyskomfortu. Leki przeciwzapalne na kręgosłup są dostępne pod postacią tabletek, ale również maści, spray czy żelu.

Żel przeciwbólowy na kręgosłup np. Traumon, zawiera etofenamat, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, wskazanym do leczenia m.in. bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów (w tym stawów kręgosłupa), tępych urazów oraz bólu okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Lek należy stosować zewnętrznie, miejscowo, na skórę pozbawioną ran.4 

1. Booth FW, Roberts CK, Laye MJ. Lack of exercise is a major cause of chronic diseases. Compr Physiol. 2012 Apr;2(2):1143-211.
2. https://journals.viamedica.pl/forum_reumatologiczne/article/view/44568/37437, dostęp 09.01.2023
3. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow, dostęp 09.01.2023
4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Traumon, zatw. 09/2022