Rodzaje bólu

Bóle kręgosłupa
Siedzący tryb życia, brak ruchu, a w konsekwencji nadwaga mogą prowadzić do nadmiernych obciążeń kręgosłupa i otaczających go struktur. W wyniku tego pojawiają się dolegliwości bólowe.
Bóle kręgosłupa

Jedną z przyczyn bólu pleców jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa. Choroba zazwyczaj rozwija się powoli, a objawy występują dość późno – kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Jeśli boli Cię kręgosłup, powinieneś unikać pozycji i ruchów, które wzmagają ból. Postaraj się nauczyć prawidłowego przewracania na boki i plecy oraz leżeć lub siedzieć w pozycjach odciążających kręgosłup. Pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Śpij na plecach! To najbardziej naturalna pozycja dla Twojego kręgosłupa, które w ogóle go nie obciąża.
  • Jeżeli śpisz na boku, niech będzie to prawy bok! Taka pozycja jest naturalna dla Twojego kręgosłupa. Jeszcze bardziej odciążysz kręgosłup, lekko uginając nogi i wkładając pomiędzy nie poduszkę.
  • Nigdy nie śpij na brzuchu! Ta pozycja bardzo obciąża kręgosłup, co może potęgować Twoje dolegliwości bólowe. W takiej pozycji odcinek szyjny kręgosłupa jest wygięty, przez co mięśnie są bardziej napięte przez co później bolą.
  • Siedź prosto! Pamiętaj, by plecy jak największą powierzchnią przylegały do oparcia krzesła. Uda powinny znajdować się w pozycji równoległej do podłogi. Dbaj, by kąty w stawach rąk i nóg były kątami prostymi. Trzymaj całe stopy na podłodze. Do pracy siedzącej zakup odpowiedni fotel, który pozwoli Ci utrzymać prawidłową pozycję ciała.

Praktyczna pomoc

  • Weź gorącą kąpiel lub prysznic. Ciepło pozytywnie wpływa na poprawę krążęnia, osłabia sygnały bólowe oraz rozluźnia miejsce.
  • Użyj piłeczki tenisowej do rozmasowania bolącego miejsca. Połóż się, tak aby piłka uciskała bolące miejsce. Ucisk pozwoli na rozciągnięcie oraz rozluźnienie miejsca objętego bólem.
  • Podczas codziennych prac w kuchni czy ogrodzie zamiast schylać się, kucaj, dzięki temu unikniesz naciągnięcia mięśni karku oraz nadwyrężenia pleców.

W ostrej fazie bólu kręgosłupa lekarz może Ci zalecić leczenie objawowe za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz odciążanie kręgosłupa przez odpowiednie ułożenie ciała. W przypadku przewlekłych dolegliwości poza lekami przeciwbólowymi skuteczne są wszelkie zabiegi fizjoterapeutyczne (masaże, zabiegi fizykalne).

Leczenie bólu kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa można leczyć na różne sposoby. Zazwyczaj stosowane są: 5 

  • Farmakoterapia: najczęściej stosowana metoda by zmniejszyć dolegliwości bólowe. Zależnie od nasilenia przykrych objawów, stosuje się leki o różnej sile działania. Są to m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne na kręgosłup (często występujące jako żel na ból pleców). Jednak pomimo powszechnej dostępności różnych środków, każdy lek powinien być stosowany rozważnie.
  • Fizjoterapia: to szerokie pojęcie obejmujące zabiegi z zastosowaniem zarówno bodźców mechanicznych, elektrycznych i termicznych (fizykoterapia), jak i kinezyterapię, która polega na stosowaniu ruchu oraz ćwiczeń fizycznych do zmniejszenia bólu. Wielu pacjentów decyduje się również na leczenie masażem, choć skuteczność takiego postępowania jest dyskusyjna.

Pamiętaj, aby w przypadku długo utrzymujących się lub bardzo silnych dolegliwości bólowych, zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz neurolog lub ortopeda zleci konieczne badania i w zależności od ich wyników, przedstawi odpowiednie zalecenia medyczne.

Tabletka, maść czy żel przeciwbólowy na kręgosłup?

Skutecznym sposobem na pozbycie się bólu jest stosowanie środków przeciwbólowych (paracetamolu) i miejscowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). 1,3 Zadaniem tych drugich jest zmniejszenie stany zapalnego oraz złagodzenie bólu- czyli usunięcie dyskomfortu. Leki przeciwzapalne na kręgosłup można dostać w różnych formach: zwykle występują jako tabletki, ale również maść, spray czy żel na ból kręgosłupa.

Żel przeciwbólowy na kręgosłup, Traumon, zawiera etofenamat, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, wskazanym do leczenia m.in. bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową (która często zajmuje stawy kręgosłupa), tępymi urazami oraz ból okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Taki żel na ból kręgosłupa należy stosować zewnętrznie, miejscowo, na skórę pozbawioną ran. Posmarowanie bolącego fragmentu ciała wspomnianym specyfikiem powinno przynieść ulgę oraz zredukować stan zapalny  4.

Należy przy tym pamiętać, że żel na ból pleców czy inne leki bez recepty mają działanie doraźne i w związku z tym nie powinny zastępować regularnego dbania o zdrowie kręgosłupa innymi metodami. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aktywność fizyczna, a także prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia, chodzenia oraz snu.

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow [dostęp: 14.04.2020]
http://www.czytelniamedyczna.pl/1323,diagnostyka-radiologiczna-w-chorobie-zwyrodnieniowej-stawlw-prlby-klasyfikacji.html [dostęp: 14.04.2020]
https://journals.viamedica.pl/forum_reumatologiczne/article/view/44568/37437 [dostęp: 14.04.2020]
ChPL Traumon żel, zatw. 11.2019
Szpala M. i wsp.; Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa- przyczyny i leczenie; Pomeranian J Life Sci 2017;63(3):78-84