Rodzaje bólu
Bóle kolan

Ból kolana to częsta dolegliwość, na którą cierpi wiele osób niezależnie od wieku. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej jest to wynik urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych związanych z wiekiem.
Każdy ból kolana powinien budzić w nas czujność, gdyż zbagatelizowany, może przerodzić się w poważniejszy problem. Chore kolano może doprowadzić do upośledzenia chodu i przyczynić się do pogorszenia jakości życia.
Istnieje wiele czynników prowadzących do powstania bólu kolan. Jednym z nich może być nadwaga czy otyłość. Nadprogramowe kilogramy mogą doprowadzić do przeciążeń w stawie kolanowym, a w konsekwencji do zmian w ich zarysie.
Urazy sportowe zarówno u osób amatorsko podejmujących aktywność fizyczną jak i zawodowych biegaczy czy osób uprawiających gry zespołowe w konsekwencji prowadzą do uszkodzeń struktur stawowych jak łąkotki czy więzadła.
U osób starszych najczęstszą przyczyną bólu kolan jest postępujący proces ścieńczenia chrząstki stawowej, co fachowo jest nazywane chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
Pamiętaj, by nie bagatelizować bólu kolan, zwłaszcza tego długotrwałego. Udaj się do ortopedy lub reumatologa, który zleci dodatkowe badania i włączy odpowiednie leczenie. Ból dużych stawów, takich jak kolana, może być również objawem innych chorób np. boreliozy.
Jeżeli bolą Cię kolana, postaraj się uprawiać rekreacyjnie sport. Wybieraj dyscypliny, które poprawią Twoją kondycję, ale jednocześnie nie będą obciążać kolan, takie jak: pływanie, jazda na rowerze, aerobik w wodzie.
Materiał został przygotowany na podstawie:
- Fronczak J. (red.), Walcz i wygraj z bólem, Reader Digest, Warszawa 2012, s. 109, 200, 2016;
- Kocot-Kępska M., Dobrogowski J., Ocena badań epidemiologicznych dotyczących bólu przewlekłego nienowotworowego prowadzonych w Europie w 2002 roku przez Mundipharma, Ból, 2004, Tom 5, Nr 3;
- Kompendium leczenia bólu. Medical Education 2012, s. 303-318;
- Malec – Milewska Leczenie bólu ostrego u osób w wieku podeszłym. Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii CMKP, Warszawa, 2014;
- Piecuch R., Targońska-Stępniak B., Majdan M. Aktualne poglądy na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarz 2008; 6, s. 81–82;
- Raport „Ja Pacjent 2017” – Stan opieki reumatycznej w Polsce. Warszawa 2017;
- Rechziegler H.: Perkutane Therapie mit nicht-steroidalen Antiphlogistika. Therapiewoche 1986, 36, s. 4674-4683.;
- Tomaszewski W. Kompleksowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Ars Medica, Warszawa 2017; s. 11;
- Wordliczek J, Dobrogowski J.: Leczenie Bólu. PZWL, 2012;
- Wordliczek J., Dobrogowski J.: Uśmierzanie bólu pourazowego. W: Brongel L., Lasek J., Słowiński K. (red.): Podstawy współczesnej chirurgii urazowej. Kraków, 2008, s. 71–82;