Rodzaje bólu

Bóle kolan
Ból kolana to częsta przypadłość, na którą cierpi wiele osób niezależnie od wieku.
Bóle kolan

Ból kolana to częsta przypadłość, na którą cierpi wiele osób niezależnie od wieku. Jego przyczyn może być wiele, ale najczęściej jest to wynik urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych związanych z wiekiem.

Każdy ból kolana powinien budzić w nas czujność, gdyż zbagatelizowany, może przerodzić się w poważniejszy problem. Chore kolano może doprowadzić do upośledzenia chodu i przyczynić się do pogorszenia jakości życia.

Wiele czynników przyczynia się do powstania bólu kolan. Najczęściej jest to nadmierna masa ciała. Nadwaga czy otyłość powodują przeciążanie kolan i ich deformację – koślawość lub szpotawość.

Częste są również urazy sportowe, zwłaszcza u biegaczy i osób uprawiających gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka), u których najczęściej dochodzi do uszkodzenia łękotek i więzadeł.

U osób starszych stawy kolanowe ulegają zwyrodnieniu na skutek ścieńczenia chrząstki stawowej.

Pamiętaj, by nie bagatelizować bólu kolan, zwłaszcza tego długotrwałego. Udaj się do ortopedy lub reumatologa, który zleci dodatkowe badania i włączy odpowiednie leczenie. Ból dużych stawów, takich jak kolana, może być również objawem innych chorób np. boreliozy lub reumatyzmu.

Jeżeli bolą Cię kolana, postaraj się uprawiać rekreacyjnie sport. Wybieraj dyscypliny, które poprawiają Twoją kondycję, ale nie obciążają kolan, takie jak: pływanie, jazda na rowerze, aerobik w wodzie.