Rodzaje bólu

Bóle w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów, powszechnie nazywana zwyrodnieniem lub artrozą to stopniowe niszczenie chrząstki stawowej pokrywającej nasze kości. Chrząstka stawowa ulega ścieńczeniu i staje się chropowata.
Choroba zazwyczaj rozwija się powoli, a objawy występują dość późno, kiedy staw jest już w zaawansowanym stadium choroby.
Bóle w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy stawów szczególnie silnie obciążanych:

• Biodrowych
• Kolanowych
• Kręgosłupa
• Rąk
• Stóp

Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy co piątego dorosłego a liczba zachorowań wciąż rośnie.

Pierwsze objawy choroby zwykle pojawiają się u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia i najczęściej dotyczą jednego stawu , rzadziej kilku. Bolesność występuje zwykle podczas ruchu i nasila się w trakcie dnia. W późniejszym czasie dolegliwości pojawiają się również w spoczynku oraz w nocy. Najczęstszym objawem jest ból, który nasila się w trakcie ruchu.

Charakterystyczne jest jego nasilenie podczas rozpoczynania ruchu np. wstawania z krzesła czy łóżka. Dodatkowo występuje poranna sztywność stawu, która mija po kilku- kilkunastu minutach po rozruchu.

W przypadku bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów leczenie powinno obejmować rehabilitację, opiekę psychologiczną, leczenie farmakologiczne i w ostateczności zabieg operacyjny.

Praktyczna pomoc

1) Przy użyciu piłeczki do tenisa, rozmasuj bolące miejsce,
2) Ściśle przylegające rękawiczki mogą przydać się w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Załóż je przed snem, dzięki temu unikniesz obrzęków. Specjalistyczne rękawiczki na chorobę zwyrodnieniową stawów rąk możesz zakupić w sklepie ze sprzętem medycznym,
3) Przyłóż ciepły mokry ręcznik kuchenny do sztywnego stawu.

Porady na co dzień

– dobrym pomysłem może okazać się zakup laski, która pozwoli Ci na odciążenie bolesnych miejsc. Pamiętaj jednak, aby używać jej przeciwlegle do bolącego stawu.
– pracując w kuchni staraj się korzystać ze stołka – pozwoli Ci to na wykonywanie prac w pozycji siedzącej
– idąc na zakupy zabierz ze sobą plecak. Dzięki temu rozłożysz ciężar równomiernie na ramiona i odciążysz ręce.
– robiąc zakupy staraj się wybierać pocięte warzywa, oszczędzisz bólu swoim palcom. Kupuj warzywa i mięso już pokrojone.