Rodzaje bólu

Bóle kręgosłupa
Siedzący tryb życia, brak ruchu, a w konsekwencji nadwaga mogą prowadzić do nadmiernych obciążeń kręgosłupa i otaczających go struktur. W wyniku tego pojawiają się dolegliwości bólowe.
Bóle kręgosłupa

Jedną z przyczyn bólu pleców jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa. Choroba zazwyczaj rozwija się powoli, a objawy występują dość późno – kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Jeśli boli Cię kręgosłup, powinieneś unikać pozycji i ruchów, które wzmagają ból. Postaraj się nauczyć prawidłowego przewracania na boki i plecy oraz leżeć lub siedzieć w pozycjach odciążających kręgosłup. Pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Śpij na plecach! To najbardziej naturalna pozycja dla Twojego kręgosłupa, które w ogóle go nie obciąża.
  • Jeżeli śpisz na boku, niech będzie to prawy bok! Taka pozycja jest naturalna dla Twojego kręgosłupa. Jeszcze bardziej odciążysz kręgosłup, lekko uginając nogi i wkładając pomiędzy nie poduszkę.
  • Nigdy nie śpij na brzuchu! Ta pozycja bardzo obciąża kręgosłup, co może potęgować Twoje dolegliwości bólowe. W takiej pozycji odcinek szyjny kręgosłupa jest wygięty, przez co mięśnie są bardziej napięte przez co później bolą.
  • Siedź prosto! Pamiętaj, by plecy jak największą powierzchnią przylegały do oparcia krzesła. Uda powinny znajdować się w pozycji równoległej do podłogi. Dbaj, by kąty w stawach rąk i nóg były kątami prostymi. Trzymaj całe stopy na podłodze. Do pracy siedzącej zakup odpowiedni fotel, który pozwoli Ci utrzymać prawidłową pozycję ciała.

Praktyczna pomoc

  • Weź gorącą kąpiel lub prysznic. Ciepło pozytywnie wpływa na poprawę krążęnia, osłabia sygnały bólowe oraz rozluźnia miejsce.
  • Użyj piłeczki tenisowej do rozmasowania bolącego miejsca. Połóż się, tak aby piłka uciskała bolące miejsce. Ucisk pozwoli na rozciągnięcie oraz rozluźnienie miejsca objętego bólem.
  • Podczas codziennych prac w kuchni czy ogrodzie zamiast schylać się, kucaj, dzięki temu unikniesz naciągnięcia mięśni karku oraz nadwyrężenia pleców.

 

W ostrej fazie bólu kręgosłupa lekarz może Ci zalecić leczenie objawowe za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz odciążanie kręgosłupa przez odpowiednie ułożenie ciała. W przypadku przewlekłych dolegliwości poza lekami przeciwbólowymi skuteczne są wszelkie zabiegi fizjoterapeutyczne (masaże, zabiegi fizykalne).